Kolkata, West Bengal
GST No. 19BBMPP0218F1ZO
Call 07948219611
Send Enquiry
| Type | Belte type |
| Magnet Strength | 2000 Gauss |
| Belt Width | 800 mm |
| Type Of Magnetic Separators | Cross Belt Magnetic Separator |
| Conveyor Belt Width | 600 mm |
| Suspension Height | 250 mm |
| Max. Working Distance | 600 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Type Of Magnet Used | Permanent Magnet |
| Application | Slage |
| Magnet Material | Ferrite |
| Applications | Plastics and rubber industries, Recycling and waste processing, Foundry, Automotive industry, Mine and Mineral Industry |
| Cooling System | Oil-Cooled |
| Country Of Origin | Made In India |
| Motor Type | Geared Motor |
| Colour | Orange |
Established in the year 1999, we “Arup Enterprise” are a Sole Proprietorship Company and one of the distinguished Manufacturers of an exclusive range of Permanent Magnet Over Band Magnetic Separator, Overband Conveyor Magnet and Overband Conveyor Magnetic Separator , Conveyor Belt Magnets,Over Belt Magnetic Separator , Ferrite Overband Magnets .
View Complete details