Kolkata, West Bengal
GST No. 19BBMPP0218F1ZO
Call 07948219611
Send Enquiry
| Type | Belt type |
| Belt Width | 600 mm |
| Type Of Magnetic Separators | Cross Belt Magnetic Separator |
| Conveyor Belt Width | 600 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Type Of Magnet Used | Permanent Magnet |
| Application | Coal Handling, Recycling Plant |
| Capacity | 5 Ton/Hour |
| Magnet Material | Ferrite |
| Gauss Value | 2500 Gauss |
| Magnet Strength | 2000 Gauss |
| Suspension Height | 250 mm |
| Max. Working Distance | 150 mm |
View Complete details