Kolkata, West Bengal
GST No. 19BBMPP0218F1ZO
Call 07948219611
Send Enquiry
| Drum Diameter | 400 mm |
| Drum Length | 600 mm |
| Size | Dia 400 mm |
| Magnet Type | Permanent |
| Magnet Strength | 2000 Gauss |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Configuration | Single Drum |
| Type Of Magnetic Separators | Single Drum Magnetic Separator |
| Shell Material | Stainless Steel 304 |
| Magnet Grade | Ferrit Y35 |
| Model Name/Number | AE 054 |
| Material | Stainless steel |
| Brand | Arup Enterprise |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
| Shape | Bar |
| Size/Dimensions | 50 x 15 mm |
| Material | steel |
| Thickness | 20 mm |
View Complete details